Mini Balkantürk Parkı Açıldı

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) kuruluşunun 10. yılında Bursa’ya Minia Balkantürk Parkı’nı kazandırdı. Yoğun bir katılımla açılan parkta, 12 Balkan ülkesinde yer alan Osmanlı Türk eserlerine ilişkin minyatürlerin yanı sıra açık hava gösteri ve hediyelik eşya alanı yer alıyor.

BALKANTÜRKSİAD’ın T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Nilüfer Belediyesi ile birlikte dernek merkezinin yanında projelendirdiği Minia Balkantürk Parkı açıldı.

Namık Kemal Halk Oyunları ekibinin de gösterisiyle renk kattığı açılışa; Bursa Valisi Yakup Canbolat, Hırvatistan Ankara Büyükelçisi Hrvoje Cvitanovic, Arnavutluk Ankara Büyükelçisi Kastriot Robo, Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Adis Alagic, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Halide Serpil Şahin, AK Parti Bursa Milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Refik Özen, Ahmet Kılıç, Atilla Ödünç, CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Bursa İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve BEV Başkanı Dr. Aytuğ Onur, Bulgaristan’ın Bursa Konsolosu Veselin Bojilov’un yanı sıra diplomatik misyon temsilcileri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve iş dünyası temsilcileri katıldı.

Çınar ağacının etrafında önemli eserler

Protokol konuşmalarının öncesinde BALKANTÜRKSİAD Başkan Yardımcısı ve Minia Balkantürk projelerinin mimarı Seçil Bulcan Ürküt, Minia Balkantürk Parkı ile ilgili bilgiler verdi. Ürküt, “2800 m2 alandan oluşan bu parkımızda BALKANTÜRK Evi’miz, 1500 m2 bir alan içerisinde de parkımız yer alıyor. Parkımızın tam merkezinde Osmanlı ve Bursa ile özdeşleşen çınar ağacını konumlandırdık. Ağacın etrafına 12 Balkan ülkesini temsil eden adalarda Osmanlı Türk eserlerinin küçültülmüş maketleri aslına uygun bir şekilde yer alıyor. Yanı sıra, parkımızda 90 kişilik açık hava gösteri alanını, altında hediyelik eşya alanını ve dinlenme bölümlerini de konumlandırdık. Minyatür eserlerle, Balkanlarla aramızdaki bağı güçlendirerek kültürel etkileşim sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

“Kültür mirası gelecek kuşaklara aktarılmalı”

Açılışta konuşan BALKANTÜRKSİAD YK Başkanı Fatih Şakir, “Tarihsel süreç içinde dünyada, değişik sebeplerle ülkeler arasındaki sınırların değişebildiği pek çok kez görülmüştür. Aynı

şekilde zaman zaman göçler de yaşanmıştır. Her ne kadar sınırlar değişse, göçler yaşansa da köklerin kalıcı olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Köksüz insanlar gibi köksüz toplumlar da rüzgârın önünde savrulmaya mahkûmdur. Öte yandan coğrafyanın bir kader olduğunu da çok iyi biliyoruz. İşte bu yaklaşımla, BALKANTÜRKSİAD olarak Balkan ve Rumeli coğrafyasında kalmış ata yadigârı eserleri Bursa’mızda bu parkta yaşatmak istedik” dedi.

Başkan Şakir sözlerini, “Geçmişin kültür mirasının gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğine inanıyoruz. Kendi payımıza bu hassasiyete katkı sağlamış olmaktan mutluyuz. Emeği geçen tüm kişi ve kurumlara çok teşekkür ediyorum” ifadeleriyle sonlandırdı.

Protokol üyelerinden tebrik…

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve BEV Başkanı Dr. Aytuğ Onur, “Mensubu olmaktan gurur duyduğum derneğimiz bir taraftan Balkan ve Anadolu topraklarının enerjisini harekete geçirirken, diğer taraftan da tarihi ve kültürel bağları, ekonomik ilişkilerle bütünleştirerek bulunduğumuz coğrafyanın köklerine temas eden önemi bir misyon üstleniyor. Bu eser de onlardan bir tanesi” diye konuştu.

Minia Balkantürk Parkı’nın proje ortaklarından Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ise, “Nilüfer bir müzeler şehri olma yolunda, bu projeyle birlikte yeni bir adım daha atıyor. Hayata geçirilen bu güzel projenin Balkanlar ile aramızda çok güzel bir kültür köprüsü olacağına inanıyorum. Balkanlardan gelen biri olarak bu proje benim için çok anlamlı. Balkan kültürü burada genç nesillerle ve tüm vatandaşlarla buluşacak. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Halide Serpil Şahin de, “Sivil toplum kuruluşlarının kamu ile birlikte yapacağı önemli iş birliklerinin güzel bir örneğini yaşıyoruz. Balkanlar bizim için çok önemli, bu coğrafyayla olan gönül bağımızın ve tarih, kültürel birliğimizin böylesi güzel bir eserle pekiştirilmesi çok önemli” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu ise şunları söyledi: “BALKANTÜRKSİAD yaptığı çalışmalarla Bursa ve Balkanlar arasındaki ilişkiyi güçlendiriyor. Bu anlamda Minia Balkantürk Parkı önemli bir adımdır, Bursa bu adımları hep atmayı bilmiştir. Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan da, “Bursa, Balkanların bir yansıması, Bursa bir Balkan mozaiği. Bu güzel parkta yer alan eserlerin birçoğu dünya kültür mirası listesinde. Bizler bu mirası çocuklarımıza ve gençlerimize tanıtmalıyız” diye konuştu.

AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu da şöyle konuştu: “Bursa denince akla gelen ilk kelimelerden biri şüphesiz Balkanlar’dır. Bursa bir Balkan kentidir. Saraybosna’ya, Üsküp’e Prizren’e, Selanik’e gittiğiniz zaman göreceksiniz ki oralarda Bursa’dan esintiler var. Balkanlarla Türkiye’yi birbirine bağlayan önemli özellikler var. Bunun için Türkiye ile Balkanların dostluk ekseninde bir arada olması her zaman önemlidir.”

Büyükelçiler’den önemli mesajlar…

Arnavutluk Ankara Büyükelçisi Kastriot Robo, “Bursa sanayi, teknoloji, kültür ve tarımın bulunduğu ve Balkanlardan gelen kişilerin yaşadığı çok özellikli bir şehir. Bu bizim için güzel bir model. 2019 yılında ülkemizde gerçekleşen deprem ve pandemi boyunca bize destek veren BALKANTÜRKSİAD’a bu vesile ile tekrardan teşekkür ediyorum” derken, Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Adis Alagic ise, “Ben Saraybosna ile Bursa’yı çok benzetiyorum. Tabi sadece Bosna Hersek’in değil tüm Balkanların kalbinin Türkiye’de attığını biliyoruz. Bu projeyi, kalplerde olanın itina ile tasarlanmış hali diye yorumluyor ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Hırvatistan Ankara Büyükelçisi Hrvoje Cvitanovic de, “Türkiye her zaman Hırvatistan’ın, Hırvatistan da her zaman Türkiye’nin yanında yer almıştır. Devletlerimizin en üst düzey isimleri ve kurumları iyi ilişkiler içerisindeler. Bu üst düzey ilişkilerin yanı sıra yerel ilişkilerin de geliştirilmesi gerekir, çünkü yerel ilişkiler üst düzey ilişkilerin temelini oluşturur. Dolayısıyla bugünkü buluşmayı çok önemsiyorum” diye konuştu.

“Bursa’nın bilgeliği Balkanlar’a uzanmıştır”

Son olarak konuşan Bursa Valisi Yakup Canbolat ise, “Bu kadim şehrin güngörmüşlüğü, tecrübesi, bilgeliği sadece Anadolu’ya değil Balkanlar’a kadar uzanmıştır. Bursa’mızın sınır kabul etmeyen gönül coğrafyasının ilk satırında da şüphesiz Balkanlar vardır. Kurulan bu gönül köprülerinde sarf edilen emeklerin başında ise BALKANTÜRKSİAD gelmektedir. Bu vesile ile BALKANTÜRKSDİAD’ın kuruluşunun hem 10. yılını, hem de bu özel eser için emeği geçenleri kutluyorum.”

12 Balkan ülkesinden özel eserler…

Konuşmalar sonrasında proje ortaklarına ve projede emeği geçenlere verilen teşekkür hediyelerinin ardından alkışlar eşliğinde açılış kurdelesi kesildi. Protokol üyeleri daha sonra park içerisinde yer alan minyatür eserleri inceledi.

3d Maket tarafından yapılan ve 12 Balkan ülkesinden eserlerin olduğu Minia Balkantürk Parkı’nda; Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu ev, Bulgaristan – İbrahim Paşa Camii, Kosova – 1. Murad Türbesi, Karadağ – Saat Kulesi, Moldova – Komrat Türk Kültür Evi, Hırvatistan – Kilis Kalesi Camii ve Hamamı, Sırbistan – Voyvodina Hamamı, Bosna Hersek- Gazi Hüsrev Bey Medresesi, Kuzey Makedonya – Taş Köprü, Arnavutluk – İşkodra Kalesi ve Romanya – Mecidiye Camii eserleri yer alıyor.

MİNİA BALKANTÜRK PARKI AÇILDI