BİLEK YENİ DÖNEM PROJELERİNİ AÇIKLADI..

BALKANTÜRKSİAD Başkanı Levent Bilek, 2016-2018 dönemi projelerini Davet Podyum’da düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Devam eden ve geleneksel projelerin daha da büyüyeceğini söyleyen Bilek, 11 yeni projeyle de Bursa’nın ekonomik ve kültürel zenginliğine güç katacaklarını kaydetti.

BURSA- 12 Mart 2016’da görevi Aytuğ Onur’dan devralan Balkan Rumeli Sanayici ve İş Adamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) Başkanı Levent Bilek yeni dönem projelerini Davet Podyum’da düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. BALKANTÜRKSİAD’ın 5 yılı tamamladığını vurgulayan Bilek, yeni dönemde projelerini yeni, devam eden ve gelenekselleşen olarak 3’e ayırdıklarını kaydetti. 18 proje ve 11 çalışma grubuyla sosyal hayata ve çalışma hayatına damga vurmayı planladıklarını kaydeden Bilek, “Kuruluşundan bu yana Anadolu ile Balkanlar arasında önemli bir köprü oluşturan BALKANTÜRKSİAD yeni dönemde de etkinliğini artırarak çalışmalarına devam edecek” dedi.

11 YENİ PROJE

BALKANTÜRKSİAD’ın artan üye sayısı ve yeni projelerle büyümeye devam edeceğini aktaran Bilek, 2016-18 döneminde uygulamaya geçirecekleri Kuluçka Merkezi, Girişimcilik, Kalite Belgelendirme, BALKANTÜRKSİAD Ormanı, Üye Sadakat Kartı / BAL-KART, Sosyal Akademi, Gençlik Platformu, Balkan Barış Parkı, Balkan Sanayi Konseyi projelerden bahsetti. Kuluçka Merkezi Projesi’nde GÖRSİAD ve İMSİAD dernekleriyle paydaş olacaklarını açıklayan Bilek, şöyle devam etti: “Amacımız yeni iş fikirlerinin ve uygulanabilirliği yüksek projelerin değerlendirilerek BALKANTÜRKSİAD Kuluçka Merkezi’nde desteklenmesini sağlamak. Girişimcilik projesiyle de Melek Yatırımcılık bilinci oluşturmayı hedefliyoruz. Bunun için seminerler düzenlenecek ve girişimciyle yatırımcının bir araya geleceği tanıtım günleri düzenlenecek, girişimcilerin sermaye ve bilgi ile desteklenmesi sağlanacaktır. Dernek Yönetim Yapısında ‘Kalite Yönetim Standartları’ projesiyle de kurumsallaşmayı tamamlamayı amaçlıyoruz. Projenin hayata geçmesiyle BALKANTÜRKSİAD’ın tüm yapıları standarda kavuşacak.”

BURSASPOR’A TRİBÜN DESTEĞİ

Kamu kurumları ve çeşitli STK’larla işbirliğine giderek BALKANTÜRKSİAD Hatıra Ormanı oluşturmak istediklerini belirten Bilek, mevcut ormanların korunmasıyla ilgili de çalışmalar yürüteceklerini ifade etti. Bilek ayrıca BAL-KART uygulamasıyla Bursaspor’la ön protokol gerçekleştirerek BALKANTÜRKSİAD tribünü oluşturacaklarını ve kentin yeşil beyazlı takımına destek vereceklerini kaydetti. Gençleri iş dünyasına hazırlamak için de BALKANTÜRKSİAD Gençliği adını verdiklerini bir proje geliştirdiklerini söyleyen Bilek, “Ticari ve ekonomik sistem içerisinde gençliğe söz hakkı vererek ara eleman-stajyer-yönetici adayı programları sistemi geliştirilecek. Sosyal ve kültürel etkinliklerde gençlerin yer alması sağlanacak” dedi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK: SOSYAL AKADEMİ

En önemli projeleri arasında Sosyal Akademi Projesi olduğunu vurgulayan Bilek, “Bu Türkiye’de bir ilk. Bu projeyle müzik, sanat, spor kolları için ortak bir mekan tasarlayacağız. Sosyal akademi ile gençleri internet ve akıllı telefonlardan uzaklaştırıp, sosyalleşmeleri sağlanırken şehir halkının boş zamanlarında AVM ya da yiyecek içecek mekanlarında harcadığı vakti daha verimli ve kıymetli hale getirmek amaçlandı. Büyükşehir Belediyesi ve Valilikle beraber hareket etmeyi arzuluyoruz. Bursa halkının da desteğine ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

BARIŞA PARKLA DESTEK

12 Balkan ülkesinin heykel ve bayraklarının bir arada olacağı Balkan Barış Parkı’nın BALKANTÜRKSİAD Evi’ni içine alacak şekilde tasarlandığını ve bununla ilgili girişimlerin önümüzdeki günlerde tamamlanacağını söyleyen Bilek, BALKANTÜRKSİAD Evi’nin de Ramazan ayı içerisinde hizmete gireceğini kaydetti.  

SANAYİ KONSEYİYLE EKONOMİYE DEV KATKI

BALKANTÜRKSİAD Sanayi Konseyi’yle bir Türkiye Projesi’ni hayata geçireceklerine dikkat çeken Bilek, şunları sıraladı: “12 Balkan ülkesini kapsayacak bu projeyle Makine, otomotiv, inşaat, tekstil, gıda olarak 5 farklı sektörde faaliyet göstereceğiz. Her konsey kendi sektörlerine yönelik olarak teknoloji transferi, ortak yatırım imkanları, makine ve projelerin karşılıklı efektif olarak üretilmesi ve kullanılması konusunda işbirlikleri oluşturacak.

BALKAN TİCARET FUARI 24-25 EYLÜL’DE

Geçmiş dönemlerden devraldıkları E-Mobilite, BAL-NET, gibi projelerin kaldığı yerden devam edeceğini kaydeden Bilek, önümüzdeki günlerde BALKANTÜRKSİAD İstanbul Şubesi’nin resmi açılışını gerçekleştireceklerini açıkladı. BALKANTÜRKSİAD’ın gelenekselleşen Yurt Dışı Sinerji Toplantıları, Kış Olimpiyatları’nın Bursa Ev Sahipliğinde Yapılması, Üniversite BALKANTÜRKSİAD İş Birliği, Balkan Ticaret Fuarı, Balkan Festivali projelerinin gelişerek ve büyüyerek devam edeceğini vurguladı. Bu yıl ki Balkan Ticaret Fuarı’nın 24-25 Eylül tarihleri arasında yapılacağını ve bu yıl ki konseptin üyeler arasındaki işbirliğini ve üyelerin birbirilerini daha yakından tanımalarını sağlamalarına yönelik olacağını kaydeden Bilek, Fuarın katılımcıların yurt dışı firmalarından ve yurt içindeki BALKANTÜRKSİAD üyelerinden oluşacağını belirterek, “Fuarla eş zamanlı olarak 23-26 Eylül tarihleri arasında Nilüfer Belediyesi işbirliğiyle Balkan Festivali düzenlemeyi hedefliyoruz. Bu tür kültürel etkinliklerimizi kentimizin kurum ve kuruluşlarını dahil etmek için çalışmalar yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.