BASIN TOPLANTISI 30/01/2021

Bu sene kuruluşunun 10.’cu yılına ulaşan Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) Yönetimi düzenlediği basın toplantısıyla önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerini açıkladı.

Basın toplantısında konuşan BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Berat Tunakan, “2020 yılında hayatımızın doğal akışını değiştiren pandemiye rağmen Bursa’nın en aktif sivil toplum kuruluşlarından, sanayici ve iş insanları derneklerinden birisi olduk. Bunu yönetim kurulumuz ile üyelerimiz arasındaki birlik ve beraberlik sayesinde gerçekleştirmiş olmaktan mutluyuz. Aynı azim ve kararlılıkla çalışmalarımızı 2021’de de devam ettirmek istiyoruz” dedi.

Yönetim Kurulu toplantılarına aralıksız devam ettiklerini, Sinerji toplantıları ile seminerleri kesintisiz sürdürdüklerini ifade eden BALKANTÜRKSİAD Başkanı Tunakan, “Bu dönemde 6’sı kadın olmak üzere derneğimize 29 yeni üyenin katılımıyla büyümemizi sürdürdük. 400’ü aşkın üyeye ulaştık. 200 aileye gıda yardımında bulunduk. Bulgaristan, Arnavutluk ve Zambiya’ya toplam 50 bin adet maske yardımı yaptık. Eğitime yönelik çalışmalarımıza BALKANTÜRK Eğitim Vakfı üzerinden devam ettik” şeklinde konuştu.

BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Berat Tunakan basın toplantısındaki konuşmasında şunları söyledi:

“ÇALIŞMALARIMIZI 2021’DE DE ARALIKSIZ SÜRDÜRECEĞİZ”

“2020’nin başında belirlediğimiz AB ile ilişkileri geliştirme ve iş dünyamızın AB fonlarından daha çok faydalanması misyonu kapsamında temaslarımıza devam ettik. Balkanlardaki kültür mirası eserlerin Bursa’da yaşatılması için Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı ve Nilüfer Belediyesi ile işbirliği içinde ‘MİNİA Balkantürk Açıkhava Müzesi’ni projelendirdik, kaynaklarını sağlayıp inşaatına başladık. Aynı azim ve kararlılıkla çalışmalarımızı 2021’de de devam ettirmek istiyoruz. MİNİA Balkantürk Açıkhava Müzemizi pandeminin seyrine göre Balkan Ülkeleri Büyükelçilerinin de katılımıyla hep birlikte açacağız. Üyelerimiz başta olmak üzere iş dünyamızın AB fonlarından daha çok faydalanabilmelerini sağlamak üzere proje yazma ve hazırlama ekipleri oluşturduk. İkili ilişkilerin kuvvetlenmesi için öncelikle ticari ilişkilerin güçlenmesi gerektiğini biliyoruz. Bu anlamda üyelerimizi, Balkan Ülkelerinin Ticaret Ataşeleri ile aylık bilgilendirme toplantılarında buluşturacağız.”

2021 yılında BALKANTÜRKSİAD’ın Genel Kurulunun da yapılacağını belirten Tunakan, “Ben görev süremi tamamlıyorum. Pandemi nedeniyle STK’lardaki genel kurul yapma kısıtlamasının kaldırılmasının ardından biz de genel kurulumuzu yapacağız. Genel mutabakatla yeni dönem başkan adayımız olarak halen Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğimizi sürdürmekte olan Fatih Şakir arkadaşımızı belirledik” şeklinde konuştu.

“BAYRAĞI DAHA YUKARILARA TAŞIYACAĞIZ”

Berat Tunakan’ın ardından konuşan BALKANTÜRKSİAD’ın önümüzdeki dönem Başkan adayı Fatih Şakir de “10 yıl önce kurulduğumuzda hedeflerimizin ilk sırasında kurumsallaşma çalışmalarını başarıyla gerçekleştirebilmek, sürdürülebilir projelere imza atabilmek, Bursa’nın başarılı iş insanlarını bir çatı altında toplayabilmek vardı. Ne mutlu ki bugün karşınızda 400’den fazla iş insanını aynı çatı altına toplayabilmiş, çok büyük bir ailenin fertleri olarak burada bulunuyoruz. Halen başkan yardımcısı olarak yanında olmaktan onur duyduğum Berat Başkanıma ve geçmiş dönem başkanlarıma ve yönetim kurulu üyelerine teşekkürü bir borç bilirim. Dilerim onlardan alacağımız bayrağı çok daha yukarıya taşıma fırsatı buluruz. İlerleyen günlerde yepyeni projelerle karşınızda olmayı diliyor, bugün bizlerle beraber olduğunuz için her birinize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Berat Tunakan, Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve önümüzdeki dönem başkan adayı Fatih Şakir ile Başkan Yardımcıları Süleyman İnan ve İskender İskenderoğlu ile basın toplantısına katılan BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri çalışmaları devam eden MİNİA Balkantürk Açıkhava Müzesi’ni basın mensuplarına gezdirerek yerinde bilgi verdiler. MİNİA Balkantürk Açıkhava Müzesi’nin minyatürlerini hazırlayan 3D Maket Genel Müdürü Nedim Yılmaz da teknik açıklamalarda bulundu.

BASIN TOPLANTISI 30/01/2021