BALKANTÜRKSİAD YÖNETİMİ GELECEK HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Berat Tunakan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, 2019 Mart ayında gerçekleştirecekleri Olağan Genel Kurul öncesi yapacakları projeleri ve görevde bulundukları 18 ayda yaptıkları çalışmaların son durumunu, düzenledikleri basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı.

BALKANTÜRKEVİ Konferans Salonunda düzenlenen basın toplantısında konuşan BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Berat Tunakan, 18 aylık görev süreleri boyunca Bursa’nın, ülkemizin ve Balkanlar’ın ekonomik potansiyelinin güçlendirilmesi, Türkiye ve Balkanlar arasındaki ticari işbirliği olanaklarının geliştirilmesi ve kültürel bağların güçlendirilmesi için çalıştıklarını ve bu anlamda somut projeler de ürettiklerini söyledi.

Genel Kurul’da belirledikleri 4 ana hedefin hepsini gerçekleştirdiklerini ifade eden Tunakan, BALKANTÜRKSİAD ve Balkantürk Eğitim Vakfı üyelerinin katkılarıyla Bursa’ya kazandırdıkları BALKANTÜRKEVİ’nin önemli bir eksiği giderdiğini, bu merkezin adeta Balkan ülkelerinin Bursa’daki buluşma noktası haline geldiğini belirtti.

“YAZ DÖNEMİNİ EN AKTİF GEÇİREN SİAD OLDUK”

Tunakan şunları söyledi: “Derneğimizin kuruluş ilkeleri etrafında kenetlenen üye sayımız, 400’ü aşarken, yaptığımız çalışmalarla yaz dönemini en aktif geçiren SİAD olduk. Faaliyet anlamında durağan geçen yaz döneminde tam 21 faaliyet yaparak çalışmalarımıza kararlılıkla devam ettik. Son 6 ayda Balkanlarda birçok etkinlik düzenledik. Haziran ayında Finlandiya ve Estonya’da yaptığımız 15. Ekonomi Zirvemizin yanı sıra; Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelere de gidip çeşitli temaslarda bulunarak iş birliklerini artırmaya özen gösterdik.”

“16. EKONOMİ ZİRVESİ’Nİ HIRVATİSTAN’DA PLANLIYORUZ”

Konuşmasında Mart 2019’da görev sürelerinin dolacağını vurgulayan Tunakan, genel kurula kadar yapacakları çalışmalardan da bahsetti. Tunakan, “Önümüzdeki aylarda Romanya Ekonomi Bakanı ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bursa’ya gelecekler. Şu an kesin tarihi netleştirmeye çalışıyoruz. İstanbul’da yapılan Türkiye-Bulgaristan Ekonomi Forumu’na katılmıştık. Orada Bulgaristan üst düzey yetkililerle bu forumun gelecek yıllarda Bursa’da yapılması konusunda görüşmüştük. Bir aksilik olmazsa bu forumu yakın zamanda Bursa’da düzenlemek istiyoruz. Kasım’da Bulgaristan Bansko Belediyesi ve İl kültür Turizm Müdürlüğümüz iş birliğiyle Bursa’da Bansko günleri düzenleyeceğiz. Bu etkinliğin, iki ülke arasındaki turizmin gelişmesine katkı sağlayacağını umut ediyoruz. Yurt dışı temaslarımız kapsamında son olarak 16. Ekonomi Zirvesi’ni Hırvatistan’da planlıyoruz” diye konuştu.

KURUMSALLAŞMA ADIMLARI

Balkan coğrafyasını hareketlendirme adına projelendirdikleri çalışma olan ‘Balkantürk Ticaret Merkezi’ için de girişimleri Bursa, Ankara ve Balkanlar nezdinde yaptıklarını ifade eden Tunakan, sürecin, seçimlerin ve yaz döneminin sona ermesiyle hızlanacağına inandıklarını belirtti. Tunakan ayrıca, kurumsallaşmanın adımlarından birisi olarak derneğe ISO 9001 2015 Kalite Yönetim Sistemi alma çalışmalarına başladıklarını, 2019 yılında ise, 14001 Çevre Yönetim Sistemi almak için çalışma başlatacaklarını sözlerine ekledi.

“KAMPANYA SÜRESİNCE 1 TON ATIK PİL TOPLANDI”

Tunakan, basın toplantısı sonunda Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile birlikte 2017 yılının Eylül ayında başlattıkları Atık Pil Toplama Kampanyasının da sona erdiğini belirtti. Kampanya kapsamında 1 yıllık sürede 1 tona yakın atık pil toplandığını ifade eden Tunakan, “1 adet kalem pilin 4 m2 toprağı kirlettiği göz önünde bulundurulursa ciddi bir çevre faaliyeti gerçekleştirdiğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

Kampanya kapsamında en çok pil toplayan ilk 5 BALKANTÜRKSİAD üyesine dernek tarafından ödül, kampanyaya katılan tüm üyelere de Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) tarafından da özel sertifika verildi.

BALKANTÜRKSİAD YÖNETİMİ GELECEK HEDEFLERİNİ AÇIKLADI
BALKANTÜRKSİAD YÖNETİMİ GELECEK HEDEFLERİNİ AÇIKLADI
BALKANTÜRKSİAD YÖNETİMİ GELECEK HEDEFLERİNİ AÇIKLADI