BALKANTÜRKSİAD TERÖRÜ LANETLEDI

Bursa’daki SİAD temsilcileri ile dernek ve birlik yöneticileri teröre karşı bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptı. Almira Otel’de gerçekleştirilen açıklamayı, destek veren tüm kurumlar adına Uluslararası Patent Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor İbrahim İ. Öztahtalı yaptı.

13 Mart Pazar akşamı Ankara – Kızılay Meydanı’nda meydana gelen ve masum insanların hedef alındığı hain saldırının tüm ülkeyi yasa boğduğunu ve patlama nedeniyle hayatını kaybeden birbirinden değerli her vatandaşın acısının tarifsiz olduğunu ifade eden Öztahtalı, bu acı tazeliğini korurken İstanbul – İstiklal Caddesi’nde meydana gelen saldırı haberiyle bir kez daha sarsıldıklarını belirtti.

Teröre karşı ortak duruş sergilenmesi adına yapılan ve kentin önde gelen SİAD’larıyla dernek ve birlik temsilcilerini bir araya getiren basın toplantısında ortak açıklama olarak şu ifadelere yer verildi:

Bugüne kadar yaşanan terör olaylarının son noktası olan ve 13 Mart Pazar akşamı Ankara – Kızılay Meydanı’nda masum insanları hedef alan hain saldırı bizleri yasa boğmuştur. Bu acı tazeliğini korurken İstanbul – İstiklal Caddesi’nde meydana gelen saldırı haberiyle bir kez daha sarsıldık. Gelinen noktada maalesef, acılı yürekleri teselli edecek söz bulamamanın ağırlığı altında ezilmekteyiz.

Terör eylemleri ülkemizin birlik, beraberlik ve huzuruna yöneliktir. Bu saldırılar karşısında milletçe sağduyumuzu korumalıyız. Hiçbir sorun şiddetle çözülemez. Şiddetten bir çözüm veya gelecek bekleyenlerin insanlık değerleriyle hiçbir bağlantısı olamaz. Çirkin saldırıları gerçekleştirenler, terör ve şiddet eylemlerinin hiçbir amaç için araç olamayacağını bilmelidirler. Ülkede kaos ve güvensizlik ortamı oluşturmak isteyenlere fırsat vermemek adına metaneti elden bırakmamamız ve insanlığın ortak değerleri etrafında kenetlenmemiz gerekmektedir.

Bu düşünceden hareketle yola çıkan ve kent ile ülke ekonomisine yön veren sanayici ve iş adamlarından oluşan Bursa SİAD’ları; ortak irademizi ortaya koyarak ve ortak ses vererek terörü hep birlikte lanetliyoruz.

Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın hassasiyetinin farkında olarak gerekli barış ve huzur ortamının tesis edilmesi adına tüm çevrelere önemli görevler düşmektedir. Geçmişte var olma mücadelesi vererek türlü sorunları ortak dayanışma, kararlılık ve cesaret ile aşmış ve kendi kaderini kendi yazma iradesini göstermiş aziz Türk Milleti’nin, terör karşısında da aynı kararlılığı göstererek dik bir şekilde ayakta duracağına inanıyoruz.

Başta son Kızılay Meydanı ve İstiklal Caddesi saldırıları olmak üzere Türkiye’nin yakın geçmişinde yaşanan tüm saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve yaralılara da acil şifalar diliyoruz.

En derin saygı ve hürmetlerimizle,