BALKANTÜRKSİAD, TAKLİT VE TAĞŞİŞ’E KARŞI HERKESİ GÖREVE ÇAĞIRDI…

Balkan Rumeli Sanayici ve İş Adamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD), Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi işbirliğiyle ‘Gıdalarda Taklit ve Tağşiş Paneli’ düzenledi.

Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Erdal Kuzucu, BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Bilek, Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Lale Yıldız, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Ödünç, BALKANTÜRKSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Konseyi Başkanı Aytuğ Onur, BALKANTÜRKSİAD Gıda Tarım ve Hayvancılık Çalışma Grubu Başkanı Sabriye Şen, akademik oda temsilcileri ve sektör paydaşlarının katıldığı panel, Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Neslihan Dündar’ın oturum başkanlığında düzenlendi. Bursa İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğünden Gıda Denetçisi Dr. Mustafa Yıldız, Gıda Yüksek Mühendisi Metin Kavas ve Tüketici Koruma Derneği Genel Başkanı Nejdet Filizoğlu da panelde konuşmacı olarak yer aldı.

BİLEK: VİCDANİ BOYUTA ODAKLANMALIYIZ

Panelin açış konuşmasını gerçekleştiren BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Bilek, gıdalarda taklit ve tağşişin ekonomik boyutunu bir tarafa bırakıp vicdani boyutuna odaklanılması gerektiğini söyledi. BALKANTÜRKSİAD’ın toplumu ilgilendiren her alanda yer aldığını ifade eden Bilek, “Gıdada taklit ve tağşiş bir vicdan meselesi. Hele bunu yapan bir iş adamıysa durum daha da vahim. Bu bir kültür meselesidir. O yüzden üstünde durmamız gereken cezalar değil, ‘Bu kültürü nasıl oluşturabiliriz?’ sorusudur.  Çünkü açık bir şekilde insanların sağlığıyla oynanıyor ve bizim bu durumu engellememiz gerekiyor. Her birimize ayrı sorumluklar düşüyor” dedi.

YILDIZ: ÜRETİCİ VE TÜKETİCİLERİN SORUMLULUKLARI ARTIRILMALI

Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Lale Yıldız da gıdalarda taklit ve tağşişin gıda maddeleri ticarete konu olduğundan beri insanlığın gündeminde yer aldığını ifade etti. Günümüzde bilimsel ve teknolojik gelişmelere paralel olarak gıda ürünlerindeki hilelerin de geliştiğine dikkat çeken Yıldız, “Pek çok denetime ve önleme rağmen hileler ısrarla devam etmekte. O yüzden üreticilerin ve tüketicilerin bilinçlendirilmesi ve sorumluluklarının artırılması çok önemli.  Taklit ve tağşiş, tüketicilerde yarattığı güvensizlik nedeniyle hem işini doğru yapan dürüst işletmecilere hem de ülke ekonomisine ve imajına zarar veren yasadışı bir eylemdir.” diye konuştu.

ŞEN: ALDIĞIMIZ ÜRÜNLERİN ETİKETLERİNİ OKUMALIYIZ

BALKANTÜRKSİAD Gıda Tarım ve Hayvancılık Çalışma Grubu Başkanı Sabriye Şen, ise bazı üreticilerin tüketicilerin dikkatsizliğinden faydalandığını belirterek şöyle konuştu: “Bakanlığımız bu hususta titizlikle çalışmaktadır. Bunun önüne geçmek için denetimlerin yanında hepimizin bilinçli dikkatli tüketici olmayız. Aldığımız ürünlerin etiket bilgilerini mutlaka okumalıyız. Menşei belli olmayan ürünleri tüketici olarak sorgulamamız gerekiyor.”

DOÇ. DR. DÜNDAR: BEDELİ BİR MİLYAR DOLAR

 (BTÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Neslihan Dündar tüm dünyada taklit ve tağşişin bedelinin bir milyar dolara ulaştığını kaydetti. Gıda ürünlerinde en çok uygulanan hile çeşidinin taklit olduğunu belirten Dündar, tağşişin yüksek kalitedeki bir ürüne daha düşük kalitede ürünler katarak aynı fiyat üzerinden tüketiciye sunulması olarak tanımladı. Dündar, tüketicilerin gıdaların üretim ve son kullanma tüketim tarihlerine olan duyarlılığı gıdanın etiketi ve içeriğinde de göstermesi gerektiğini de vurguladı.

KAVAS:  TAKLİT VE TAĞŞİŞ’TE RİSK YÖNETİMİ YAPILMALI

Gıda Yüksek Mühendisi Metin Kavas ise ”Taklit ve tağşiş günümüzde daha karmaşık ve niteliksel dolandırıcılığa dönüşmektedir.Bilinçli olarak ve ekonomik güdülerin olduğu bu süreçte tedarikçi , üretici ve gıda zincirinde çalışanlar için risk değerlendirmesi yapılmalıdır.Son dönemlerde bilinçsiz gıda işleme sırasında oluşan gıda bulaşanları da  palm yağında olduğu üzere tağşiş konusudur ve ciddi sağlık riski içerir.Yasal otorite ve gıda standartları riskleri önleyici olarak bir adım önde olmalıdır” dedi

 FİLİZOĞLU: DENETİMİN BİR AYAĞI DA TÜKETİCİLER OLMALI

Tüketici Koruma Derneği Genel Başkanı Nejdet Filizoğlu ise gıda maddeleri yönetmeliği ile ilgili katılımcıları bilgilendirerek, önerilerini şöyle sıraladı: “Denetimin bir ayağı da tüketiciler olmalıdır. Tüketici örgütlerinin kamu laboratuvarlarından ücretsiz yararlanmaları sağlanmalıdır. Şikayet hatlarında gıdanın üzerindeki etikette yer alan içeriklerin insan sağlığına etkileri anlatılmalı. Devlet ise laboratuvarları, denetçilerin sayısını ve niteliğini ve para cezalarını artırmalıdır. Kapatma ve ürün toplama cezaları sisteme entegre edilmelidir” dedi.

DR. YILDIZ: İNTERNETTEN ÜRÜN ALIRKEN BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN

 Gıda Denetçisi Dr. Mustafa Yıldız da Bursa’da 2016 yılında 32 bin 897 denetim yapıldığını 2 bin 89 numunenin incelendiğini ve 329 ceza işlemi uygulandığını söyledi. 2016 yılında taklit ve tağşiş nedeniyle 471 ürünün ifşa edildiğini ve piyasadan toplandığını kaydeden Yıldız, şöyle konuştu: “İnternetten ürün alırken bir kez daha düşünün. Çünkü denetimi en zor ürünler bunlar. Tüketici kendini çaresiz hissettiği anda bu maddelere yöneliyor.”

Soru cevap kısmıyla tamamlanan panelin ardından katılımcılara plaket takdim edildi.