BALKANTÜRKSİAD MAKİNESİ İŞLİYOR

Balkan ülkeleriyle Türkiye arasında ekonomik, kültürel ve eğitim gibi konularda önemli işbirliklerine imza atan Balkan Rumeli Sanayici ve İş Adamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD), toplamda 12 Balkan ülkesini kapsayacak bir oluşumun ilk adımını Slovenya’yla atarak makine sektörüyle ilgili ortak komite kurdu.

BURSA- Balkanları Bursa ve Türkiye’yle yakınlaştırma misyonuyla kurulan BALKANTÜRKSİAD, dikkat çekici bir oluşuma imza atıyor.  Kısa zamanda Balkan ülkelerinde gerçekleştirdiği 11 ekonomi zirvesiyle ticari, kültürel ve eğitim alanında önemli işbirlikleri gerçekleştiren BALKANTÜRKSİAD, toplam 12 ülkeyi kapsayacak ortak komitelerle Bursa ve Balkan ülkeleri arasında ticaret hacmini artıracak.  BALKANTÜRKSİAD bu kapsamda ilk işbirliği adımını Slovenya’yla makine sektöründe komite kurarak attı. 

DR. ONUR: KAT EDECEĞİMİZ UZUN BİR YOL VAR

Makine Sektörü Komitesi’nin BALKANTÜRKSİAD dernek merkezindeki ilk toplantısına BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Aytuğ Onur, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Bilek, Makine Komitesi Başkanı Hakan Oka,  Makine Komitesi üyeleri Nur Akan, Engin Çetiner, Slovenya Cumhuriyeti İstanbul Ticaret Müşaviri Andrej Fercej ve Slovenya Ticaret Odası Makina Kümelenmesi Başkanı Dr. Ales Hancic katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Dr. Onur, “4-8 Kasım tarihleri arasında Slovenya’da ekonomi zirvelerimizin 11.’sini gerçekleştirdik. Buradan çok önemli işbirlikleriyle döndük. Slovenya ve Bursa arasında yaklaşık 17 milyon dolarlık bir ticaret hacmi söz konusu. Bizce bu yetersiz bir rakam. Önümüzde kat edeceğimiz uzun bir yol var. Özellikle makine sektöründe kat edeceğimiz uzun bir yol var. Slovenya’daki bu potansiyeli değerlendirmeliyiz” dedi.

BİLEK: 12 ÜLKEDE KOMİTE ZİNCİRİ

BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Bilek de, “Balkan ülkeleriyle işbirliği konusunda makine konseyi oluşturması için fikir birliğine vardık. Bunu Slovenya ile başlatıyoruz. Aslında 12 ülkeyi oluşan bir komite zinciri oluşturacağız. Bu, üretim teknoloji transferi, üçüncü ülkelerde yatırım imkanları, fuarlar gibi diğer konularda işbirliği haline dönüşecek” diye konuştu.

OKA: İLK ADIMI SLOVENYA’YLA BAŞLATTIK

Konseylerin nasıl çalışacağı hakkında bilgi veren BALKANTÜRKSİAD Makine Komitesi Başkanı Hakan Oka, “İlk çalışmayı Slovenya’yla başlattık. Toplamda 12 ülkeyi kapsayacak. Her ülkedeki konseylerde 10 üye olacak. Başkanlık 6’şar aylık dönemler içerisinde el değiştirecek” ifadelerini kullandı.

 “BALKANTÜRKSİAD’LA İŞ YAPMAK BİZİM İÇİN AYRICALIKTIR”

Slovenya Cumhuriyeti İstanbul Ticaret Müşaviri Andrej Fercej ise işbirliğinin ilk adımını attıkları için mutlu olduğunu dile getirerek, “BALKANTÜRKSİAD’la iş yapmak bizim için ayrıcalıktır” derken Slovenya Ticaret Odası Makina Kümelenmesi Başkanı Dr. Ales Hancic de “Beraber çalışacağımız için çok mutluyum. Teknoloji transferi konusunda Slovenya ve Bursa’nın birbirine olumlu yönleri yansıyacaktır” ifadelerini kullandı.

ERMAKSAN VE BEKA-MAK’A ZİYARET

Makine Sektörü Komitesi’nin ilk toplantısının ardından Slovenya Slovenya Cumhuriyeti İstanbul Ticaret Müşaviri Andrej Fercej ve Slovenya Ticaret Odası Makina Kümelenmesi Başkanı Dr. Ales Hancic BALKANTÜRKSİAD’ın inşaatı devam eden dernek merkezini ve Bursa’nın makine sektöründeki yüz güldüren firmalarından Ermaksan ve Beka-Mak fabrikalarını inceledi.