BALKANTÜRKSİAD, BOSNA HERSEK VE KARADAĞ’DAN ÖNEMLI KAZANIMLARLA GERI DÖNDÜ

BALKANTÜRKSİAD BAŞKANI NACİ ŞAHİN: “BALKANLAR İLE TÜRKİYE’NİN TİCARİ İLİŞKİLERİNİN DAHA DA ARTMASINI HEDEFLİYORUZ…” Balkan Rumeli Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) Bosna Hersek ve Karadağ’a 42 üye iş adamıyla birlikte düzenlediği geziyle, Türk ekonomisine önemli kazanımlar sağladı. Balkanlar ile Bursa arasındaki ilişkileri geliştirmek amacı ile kurulan ve kurulduğu günden bu güne kadar önemli işlere imza atan BALKANTÜRKSİAD, Bosna Hersek ve Karadağ’da temaslarda bulunarak önemli kazanımlarla geri döndü. Bulgaristan, Yunanistan, Kosova ve Makedonya’ya yaptığı gezileri başarı ile tamamlayan BALKANSİAD üyeleri, Bosna Hersek ve Karadağ’da önemli iş bağlantı sağladı. Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta’nın da katılım sağladığı gezide BALKANTÜRKSİAD üyesi iş adamlarının ilk adresi Bosna Hersek Dış Ticaret Odası oldu. Oda Başkanı Ahmed Egrliç tarafından ağırlanan BALKANTÜRKSİAD heyeti, burada Boşnak işadamları ile ikili iş görüşmelerinde bulundu. Daha sonra heyet sırasıyla Bosna Hersek Stari Grad Belediyesi, Bosna Hersek Türk Büyük Elçiliği’ni ziyaret etti. Bosna Hersek’ten sonra Karadağ’a geçen BALKANTÜRKSİAD heyeti, Karadağlı iş adamları ile ikili iş görüşmelerinde bulundu. “BALKANLAR İLE TÜRKİYE’NİN TİCARİ İLİŞKİLERİNİN DAHA DA ARTMASINI HEDEFLİYORUZ…” 23- 26 Eylül tarihlerinde yapılan gezi ile Bursa’nın ihracat potansiyelini arttırmayı hedeflediklerini söyleyen BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Naci Şahin, “BALKANSİAD olarak Türkiye ve Balkanlar arasındaki işbirliğini geliştirmek için sürdürdüğümüz faaliyetlere Bosna Hersek ve Karadağ iş gezisi ile devam ettik” dedi.

Daha önce Bulgaristan, Yunanistan, Kosova ve Makedonya’daki temasları kapsamında yaptıkları iş anlaşmaları ile Bursa’nın ihracatına olumlu katkılar sağladıklarını vurgulayan Şahin, “Balkanlar ile köprü vazifesi görmek amacıyla kurulan bir derneğiz. Bu sebeple önceliğimiz hem Türkiye’nin hem de Balkan ülkelerinin kazançlı çıkmasını sağlamak. Bosna Hersek’teki temaslarımızda sadece yeni iş fırsatları elde etmekle kalmayıp, ülkeler arasında sosyal, kültürel ve tarihsel bağların da kuvvetlenmesini sağlanmasını hedefliyoruz” diye konuştu. “GEZİDEN ÖNEMLİ KAZANIMLARLA DÖNDÜK” Bosna Hersek’in Türkiye’ye yaklaşık 50 milyon avroluk ihracat yaptığını kaydeden Naci Şahin, “İki ülke arasındaki ticari işbirliğini daha da geliştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu. Bosna Hersek ve Karadağ’la yapılan ihracatın önemli düzeylerde olduğunu; ancak yeterli olmadığının altını çizen Şahin, “BALKANSİAD olarak Bosna Hersek ve Karadağ ile ticari işbirliklerimizi arttırma amacındayız. Daha önce düzenlediğimiz gezilerden önemli iş anlaşmaları ile geri döndük. Oralarda yaptığımız iş anlaşmaları ile Balkanlar ve Türkiye arasındaki ticaret hacmini genişlettik ve hala iş alışverişlerimiz sürmekte.

Bosna Hersek ve Karadağ’da kurduğumuz bağlar ile de her iki tarafın da önemli kazanımlar elde edeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı. “ZİRVELERİ 11 BALKAN ÜLKESİNDE DE YAPACAĞIZ” BALKANSİAD’ın yılda bir değil birçok zirve gerçekleştirdiğinin altını çizen BALKANSİAD Başkanı Naci Şahin, “Ayrıca biz bu zirveleri uzaktan kumandayla değil, direk yerinde gittiğimiz ülkenin bürokratları, belediye başkanları, ticaret ve sanayi odası yöneticileri ve işadamlarıyla yapıyoruz. Hangi ülkenin hangi yatırıma ihtiyacı varsa yerinde tespit ediyor ve somut projeler üretiyoruz” dedi. Ekonomi zirvelerinin 11 Balkan ülkesinde de yapılacağına dikkat çeken Başkan Naci Şahin, “Bosna-Hersek ve Karadağ zirvelerinden önce yine Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya ve Kosova da ekonomi zirveleri gerçekleştirmiştik. 250 kişilik heyetle gerçekleştirdiğimiz bu buluşmalar, görüntü ve şovdan ibaret değil. Şöyle ki ülkelerin gıda, turizm, enerji, inşaat gibi hangi yatırımlara ihtiyacı varsa, muhataplarıyla görüşüyor ve ihtiyaçları yerinde belirliyoruz” ifadelerini kullandı. VALİ YARDIMCISI AHMET HAMDİ USTA: “BALKANSİAD’IN EKONOMİ ZİRVELERİ BURSA EKONOMİSİNE YARAYACAK” BALKANSİAD üyesi işadamlarıyla birlikte Bosna-Hersek ve Karadağ ekonomi zirvelerine katılan Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta da “BALKANSİAD’ın Bulgaristan, Yunanistan, Kosova ve Makedonya’nın ardından Bosna-Hersek ve Karadağ’da gerçekleştirdiği ekonomi zirvelerine katıldım. Gerçekleştirilen dört günlük ziyaretlerde ve yapılan ikili iş görüşmelerinde ben de BALKANSİAD ile beraberdim. BALKANSİAD’ın Bursa ekonomisine katkı sağlayacak girişimlerine bizzat şahit oldum. 42 BALKANSİAD üyesi işadamı, 200’ü aşkın kişiyle ortak projeler ve yatırımları konuştu. BALKANSİAD üyeleri her anlamda Bursa’yı ve Türkiye’yi Balkanlarda çok güzel temsil ettiler. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.