BALKANTÜRKSİAD 65 KİŞİLİK HEYETLE BULGARİSTAN’A ÇIKARMA YAPTI…

 Balkan Rumeli Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BALKANSİAD), Türkiye ve

Bulgaristan arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi ve Türkiye’ye ekonomik kazanımlar sağlamak amacıyla 2. Bulgaristan Ekonomi Zirvesi’ni gerçekleştirdi. BALKANSİAD, Bulgaristan’da 2’inci

kez gerçekleştirilen Ekonomi Zirvesi’ne 65 kişilik bir heyetle katıldı.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya ve Filibe şehrinde gerçekleştirilen zirvede, iki ülke arasındaki

ticari ilişkilerin gelişmesine yönelik fikir alışverişinde bulunuldu.

Bulgar Türk İşadamları Derneği (BULTİŞ) ve BALKANSİAD işbirliğinde Filibe’de gerçekleştirilen

zirveye, Filibe Ticaret Müşaviri Barış Yeniçeri, Şumen Valisi Vencislav Venkov, Filibe Ticaret Odası Başkanı Dobrina Prodanova, Bursa Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Uludağ Üniversitesi

Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Doç. Dr. Hülya Taş, BULTİŞ Başkanı Vasıf Bilginer, Kuzeydoğu Bulgaristan Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnce Bulgaristan Yatırım Ajansı temsilcileri, BALKANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Aytuğ Onur ve Yönetim Kurulu üyeleri ile çok sayıda Bulgar iş adamı katıldı.

Ticari ilişkiler gelişecek…

Gerçekleştirilen zirvede BALKANSİAD’ın projeleri hakkında bir sunum yapan Aytuğ Onur,

13-16 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan Balkan Ticaret Fuarı ile ilgili bilgiler verdi. Fuarın Balkan ülkeleri ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesinde önemli rol oynayacağını ifade eden Onur,  Balkan Ticaret Fuarı ile Türk yatırımcıların ilgisini Balkan ülkelerine çekeceklerini belirtti.  Sunumların ardından yapılan ikili iş görüşmeleri ile işbirliği konuları ele alındı.

Zirvenin 2’inci gününde Türkiye Cumhuriyeti Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova, Bulgaristan Ticaret Odası Başkanı Tsevetan Simenov’u ziyaret eden BALKANSİAD heyeti, Balkan Ticaret Fuarı ve Yerel Yönetimler Kongresi ile ilgili bilgiler verdi.

“Ekonomik ve diplomatik ilişkiler olumlu ivme kazanacak”

Sofya Belediye Binası’nda Başkan Yordanka Fandıkova’ya yapılan ziyarette konuşan Aytuğ Onur, ‘Yerel Yönetimlerin Şehirlerin Markalaşmasındaki Önemi’ başlığında yapılacak olan Yerel Yönetimler Kongresi ve Balkan Ticaret Fuarı’nın Bulgaristan ve Türkiye arasındaki diplomatik ve ekonomik ilişkilerin olumlu bir ivme kazanmasına fayda sağlayacağını söyledi. 

BALKANSİAD’ın birçok yeni projesi olduğuna da değinen Onur, “Yeni yönetim kurulumuz ile Balkan ülkeleri ve Türkiye arasındaki bağların gelişmesine katkı sağlayacağını düşündüğümüz birçok proje ürettik. Bu projelerin başında Balkan Ticaret Fuarı ve Yerel Yönetimler Kongresi yer almaktadır. Ticaret fuarı sayesinde ülkeler arasındaki ithalat ve ihracat hacminin artmasını hedefliyoruz. Euro bölgesinde önemli bir yeri olan Bulgaristan ile ticari işbirliklerinin gelişmesi için fuarın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. BALKANSİAD ailesi olarak bizler, gönlü de, vizyonu da Balkanlarda olan kişileriz. Derneğimiz bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmalarını bu doğrultuda sürdürmüş, bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir” dedi.

Balkan Ticaret Fuarı’nın Bulgaristan ve Türkiye arasında yeni ticari işbirlikleri doğuracağına

inandıklarını dile getiren Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova ise, fuarın ve kongrenin

Balkan ülkeleri ile Türkiye arasındaki ekonomik bağların güçlenmesini sağlayacağını ifade

ederek, her iki programa da katılarak, destek vereceklerini söyledi.

Heyet, Sofya Belediyesi ardından Bulgaristan Ticaret Müşaviri Emrah Sazak’ı ziyaret ederek, Balkan ülkeleri ve Bulgaristan ekonomisi hakkında detaylı bilgiler aldı.