BALKANSİAD ADINI “BALKANTÜRKSİAD” OLARAK DEĞİŞTİRDİ…

 Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği BALKANSİAD’ın 3. Olağan Genel Kurul toplantısı yapıldı. Aytuğ Onur’un yeniden başkan seçildiği Genel Kurul toplantısında derneğin adı “BALKANTÜRKSİAD” olarak değiştirildi.

Divan Başkanlığını Burhan Vatan’ın yaptığı Genel Kurul toplantısına Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ödünç, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, UİB Genel Sekreteri Mümin Karacakayalılar ve Dernekler İl Müdürü Osman Dikmen’in yanı sıra AK Parti Bursa Milletvekili Aday Adayları da katıldı. 

Balkansiad kabına sığmıyor…

Genel kurulda konuşan Aytuğ Onur, BALKANSİAD’ın kısa zaman önce kurulmasına rağmen büyük bir gelişim kat ederek adeta kabına sığmaz hale geldiğini söyledi. Onur sözlerine şöyle devam etti: “Balkan ve Anadolu topraklarının büyük enerjisini harekete geçiren, her yıl Türkiye ekonomisi için milyarca dolar katma değer üreten siz 400’e yakın işadamının üyesi olduğu BALKANSİAD artık Bursa’nın önemli sivil toplum kuruluşlarından birisi haline gelmiştir.”

 Başkanlığı süresinde BALKANSİAD’ın yaptığı faaliyetlerden bahseden Onur, Balkan Ticaret Fuarı ve Kongresi’nin tüm hazırlıkların tamamladığı müjdesini de verdi. Onur: “İlki mayıs ayında yapılacak Balkan Ticaret Fuarı ve Kongresi’nin tüm hazırlıklarını tamamladık.  Fuar ile eş zamanlı olarak Marmara Belediyeler Birliği ve yine Bursa Büyükşehir Belediyesi ile BTSO’nun değerli destekleriyle Türkiye’nin bir çok şehrinden, 12 balkan ülkesinden, Avrupa’dan ve Asya’dan 1000’e yakın belediye başkanı ve satın alma yetkilileri ve akademisyenlerin katılacağı ‘2. Akıllı Belediyecilik Zirvesi’ düzenlenecek olup, ziyaretçilerin hem fuarı hem de zirveyi takip etmeleri sağlanacaktır. Ayrıca düzenleyeceğimiz Balkan Haftası çok yoğun programlarla geçecek. Bu etkinliklerin hazırlıkları aşamasında Balkan ülkelerinin Bursa’daki fahri konsolosları ile görüştük ve 12 Balkan ülkesinin ticaret ataşesini Bursa’mızda ağırladık” dedi.

Yerelden ulusala…

Hizmetleri kapsamında vakfın kuruluşunu da tamamladıklarını ifade eden Onur, BALKANSİAD Evi’nin en kısa zamanda faaliyete geçeceğini söyledi. Yeni dönemde BALKANSİAD’ın en önemli hedefinin ulusal bir dernek olacağını belirten Onur: “Yerel bir dernek olmaktan çıkıp ulusal bir dernek olmak amacıyla yeni bir yola çıkıyoruz. Biz esasında Türkiye çapında örgütleri olan, 36 ilde yapılanması bulunan bir Balkan Ailesi’nin işadamı ve ticari kısmını temsil eden bölümüyüz. Şimdi daha da kuvvetlenme zamanımızın olduğuna inanıyoruz. Bunun için tüzüğümüzü değiştiriyoruz, BALKANSİAD’a daha iyi uyacak bir elbise dikmeye hazırlanıyoruz. Her şeyden önce yapımızı değiştireceğiz. Öncelikle Ankara, İstanbul, İzmir, Manisa, İzmit, Eskişehir gibi illerde yapılanmaya gideceğiz. Yapılanmayı düşündüğüm illerimizde çok değerli işadamlarımız var. Onları da BALKANSİAD’a üye yapmak suretiyle gücümüze daha fazla güç katabileceğiz” şeklinde konuştu.

Genel Kurul toplantısında konuşan BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk “Balkanlar ile Bursa karşılıklı olarak birbirleri için çok önemlidir. Balkan kökenli bireyler olarak çok sorumluluğumuz var. Balkanlara özel bir önem vermek gerekiyor” derken, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ödünç de bir balkan göçmeni olarak Balkansiad üyesi olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek kuruluşundan buyana Balkansiad’a emeği geçen herkese teşekkür etti.

Balkansiad’ın 3. Olağan Genel Kurul toplantısına katılan milletvekili aday adaylarından Şenay Öner, İlyas Güler, Gürsel Dönmez, Mustafa Esgin, Berat Tunakan ve Selim Yedikardeş de yaptıkları selamlama konuşmalarında kendilerini tanıttılar. Başkan Aytuğ Onur da, “Biz büyük bir camiayız milletvekili aday adaylarının seçilmeleri halinde bizi Ankara’da en iyi şekilde temsil edeceklerine inanıyoruz” dedi.

Yeni isim BALKANTÜRKSİAD…

Balkansiad’ın adının BALKANTÜRKSİAD olarak değiştiği Genel Kurul toplantısında yapılan tüzük tadilatıyla da genel merkezi Bursa’da kalmak koşuluyla derneğin şubeleşmesinin önü açılmış oldu.

Genel Kurulda yapılan seçimler sonrasında Yönetim Kurulu asil üyeliklerine Aytuğ Onur, Levent Bilek, Nurettin Göler, Aybar Uluca, Sedat Atkın, İlhan Uslu, Mümin Karacakayalılar, Adnan Sözeri, Seçil Bulcan Ürküt, Veda Girgin Eroğlu, Serdal Can, Süleyman İnan, Mümin Şentürk, İskender İskenderoğlu ve Serap Kaya;

Yedek üyeliklerine Atilla Ödünç, Osman Akın, Hakan Demirtaş, Sinem Toplan, Mehmet Olcay Durgunlu, Alper Gülener, Fatih Şakir, Şenol Keleş, Basri Açıkgöz, Berk Şahin, Ümit İsmen, Baha Boztekin, Hakan Oka, Mustafa Altın ve Büşra Azizoğlu seçildi.

Balkantürksiad Denetleme Kurulu üyeliklerine Sami Bilge, Emin Balkan ve Denizhan Sezgin, Haysiyet Divanı üyeliklerine İbrahim Burkay, Remzi Topuk ve Turhan Gençoğlu seçildi.

Genel Kurul’da Başkanlığını Naci Şahin’ın yaptığı BALKANTÜRKSİAD Yüksek Danışma Kurulu’nun 96 üyesi de belirlendi.