ATA TOPRAKLARINA YOLCULUK

Balkan Rumeli Sanayici ve İşadamları Derneği (BALKANSİAD), Bursa Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BALGÖÇ) ile Bulgaristan Tolerantnost Belediyeler Birliğinin ortaklaşa düzenledikleri Varna 2012 – İş dünyası buluşması sektörün liderlerini bir araya getirdi.
4–7 Nisan tarihleri arasında Varna Dimyat Otelde gerçekleştirilen toplantıya işadamlarının yanı sıra Bulgaristandaki Türk milletvekilleri ve belediye başkanları da yoğun ilgi gösterdi. Varna 1. İş Dünyası Buluşmasında Balkansiad üyeleri Bulgaristanda faaliyet gösteren Bulgar-Türk İşadamları ile sektör bazında ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.
Balkansiadın 46 üyesiyle katıldığı Varna 2012 – İş dünyası buluşmasına Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekilleri Ramadan Atalay, Yozdan Tsonev, Belgin Şükrü, Nigyaz Cafez, Erdoğan Ahmedov, Hamit Hamit, Duekan Mustafa, HÖH Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza, Tolerantnost Belediyeler Birliği Başkanı ve Lozmitsa Belediye Başkanı Ayhan Haşimov, Tolerantnost Belediyeler Birliği Genel müdürü Ayhan Etem, Türkiye Cumhuriyeti Burgaz Başkonsolosu Sayın Cem Ulusoy, Bursa Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BALGÖÇ) Başkanı Yüksel Özkan katıldı.
İş ve yatırım imkanlarını araştırıyoruz 
BALKANSİAD Başkanı Naci Şahin, dernek üyelerinin Bursa ve ülke ekonomisine yön veren Balkan kökenli işadamları tarafından kurulduğunu söyledi. BALKANSİAD üyelerinin Bulgaristandaki iş ve yatırım imkânlarını araştırmak için bu ülkeye ziyaret düzenlediklerini belirten Naci Şahin, Bulgaristan başta olmak üzere Balkan ülkeleriyle köprü konumunda olacaklarını söyledi. Başkan Şahin, Bursa nüfusunun yüzde 63ününü Balkan ülkelerinden gelenler tarafından oluşturulduğunu belirtti. 
BALKANSİAD Başkanı Naci Şahin konuşmasına şöyle devam etti:
“Bu topraklardan Türkiyeye göç edenler, bugün kent ve ülke ekonomisine katma değer oluşturuyor, istihdam sağlıyor ve vergi ödüyor. Bu topraklarda olmak bize heyecan veriyor. Balkanlarla bağlarımız çok güçlü. BALKANSİAD, üyeleri Bursada Balkanları temsil eden önemli bir sivil toplum kuruluşudur. Bursa sanayinin de yüzde 73ü Balkan göçmeni işadamları oluşturuyor. Önümüzdeki süreçte temaslarımız daha da artacak. Bulgaristanda iş ve yatırım imkânlarını araştırıyoruz. Burada yaşayan Türk nüfusunun ekonomik gelişimi bizim için önemli. Refah seviyelerinin artmasını arzu ediyoruz.”
Sermaye göçünü bekliyoruz
HÖH Milletvekili ve Bulgaristan Türkiye Parlementolararası Dostluk Gurubu Başkanı Ramadan Atalay ise Bulgaristan ve Türkiye arasındaki görüşmelerin meyvesini verdiğini söyledi. Türk işadamlarının Bulgaristana yatırım yapmasını istediklerini ifade eden Atalay, 1989 yılındaki göçün bugün sermaye göçü olarak Bulgaristanda görmek istediklerini belirten Atalay, “Bulgaristandaki Türk nüfusu sürekli göç veriyor. Bu göçün önünü kesmek için yeni işyerlerine ihtiyacımız var. HÖH olarak Türk işadamlarına her türlü desteğe açığız” dedi.
Başarınız göğsümüzü kabartıyor 
HÖH Başkan Yardımcısı Ruşen Rızada partisinin çalışmaları hakkında BALKANSİAD üyelerine bilgi verdi. Bulgaristanda 35 milletvekili, 37 belediye başkanı ve 700den fazla muhtarın partilerine üye olduğunu belirten Rıza, “Balkan göçmeni işadamlarının başarısı bizim göğsümüzü kabartıyor. Burada yapılacak yatırımlarla halkımızın kalkınmasını istiyoruz. Bulgaristan bu anlamda AB kapısı olarak görülebilir. Bulgaristanda yatırım yapmak için gerekli stabil ortam mevcut. Şu anda IMF ile uyumlu bir çalışmamız var. Yatırım iklimi şu anda çok müsait. İstihdam sağlamanız durumunda destek göreceğinize emin olabilirsiz. Kurumlar vergisi ve şahsi vergi oranı Bulgaristanda yüzde 10. AB fonlarından direkt faydalanma oranı var. Tarım ve turizm alanında yatırım imkânları geniş. Bulgaristan Türkiyeye göre işçilik açısından çok ucuz” dedi. 
Millet Meclisi Çevre ve Su İşleri Komisyonu Başkanı İskra Mihailova Avrupa 2020 stratejisi bağlamında Bulgaristan hakkında bilgi verdi. Tolerantnost Belediyeler Birliği Genel Müdürü Ayhan Etemde Bulgaristana yatırımları destekleyecek teşvikler ve politikalar hakkında açıklamalarda bulundu. Yapılan konuşmalardan sonra ikili iş görüşmelerine geçildi. Tarım, Enerji, Endüstri, Ticaret ve İnşaat alanında Mevzuat ve yönetmelik ile Nerelere yatırım yapabiliriz? Sorularının cevapları arandı. 
BALKANSİAD Heyeti resmi ziyaretlerin ikinci gününde ise Şumene ve Tırgovişte bölgelerini gezdi. Bölgeyi dolaşan Türk işadamları Alkometi de ziyaret etti. Bu ziyaretlerinde işadamlarına Şumen Belediye Başkanı Sedat Kadir eşlik etti. BALKANSİAD üyeleri Alkomet ziyaretinin ardından Şumen Tombul camiini de ziyaret etmeyi ihmal etmediler. Tırgovişte bir restoranda düzenlenen toplantıda Deliorman bölgesinde yapılması planlanan yatırımlar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. BALKANSİAD üyeleri uygun şartların oluşması durumunda da yatırım yapmak istediklerini bildirdi. HÖH Milletvekili Erdoğan Ahmedov, Tırgovişte Belediye Başkanı Krasimir Mirev, Antonovo Belediye Başkanı Taner Ali, Opaka Belediye Başkanı Lütfi Reanov, Omurtag Belediye Başkanı Nejdet Şaban ve Şişecam Fabrika Müdürü Şevket Kazancı katılarak bölgedeki yatırım imkânları hakkında bilgi verdi.