ADAYLARDAN BALKANTÜRKSİAD’A YOĞUN İLGİ

AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti’den temsilcilerin iştirak ettiği BALKANTÜRKSİAD ve BEV iftarı yoğun katılıma sahne oldu.

Balkan Rumeli Sanayici ve İş Adamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) ile BALKANTÜRK Eğitim Vakfı (BEV) tarafından düzenlenen iftar yemeği büyük ilgi gördü.

Podyum Davet’te gerçekleşen iftar programına Bursa protokolünden Vali Yardımcıları Ergun Güngör ve İbrahim Avcı, BBB Başkan Vekili Ahmet Yıldız, Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, BTSO YK Üyesi Aytuğ Onur, BBB önceki dönem Başkanı Recep Altepe, kamu kurumlarının müdürleri, fahri konsoloslar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra siyaset dünyasından da; AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, CHP Bursa Milletvekilleri Erkan Aydın ve Ceyhun İrgil, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ile birlikte AK Parti Bursa Milletvekili adayları Refik Özen, Burcu Yaren, CHP Bursa Milletvekili Adayı Yüksel Özkan, MHP Bursa Milletvekili Adayı Tevfik Topçu ve İYİ Parti Bursa Milletvekili Adayı Sami Bilge katıldı.

TUNAKAN: BİZ ÇOK BÜYÜK BİR AİLE OLDUĞUMUZU TEKRAR GÖSTERDİK

Programın açılış konuşmasını BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan yaptı. Tunakan şunları söyledi: “Her zaman ifade ettiğimiz bir şey var: Biz çok büyük bir aileyiz. İşte bunu bugün burada görüyoruz. Her kurumdan temsilcimiz, her siyasi partiden milletvekillerimiz ve milletvekili adaylarımız mevcut. Bu yoğun ilgi bizleri son derece mutlu ediyor. Bu aynı zamanda şunu da gösteriyor. Balkanlar Bursa’nın bir çimentosu. Bizlerin Bursa iş dünyası ve sosyal hayatı için ne kadar önemli olduğu bir kez daha görülüyor. Bizim amacımız birlik ve beraberlik içerisinde ülkemizin refahı ve kalkınmasıdır. Şu anda en güzel örneğini sergilediğimiz birlik beraberlik ve bu huzurun tüm yıla yayılmasını dilerken, güçlü ve büyük bir aile olan camiamız Bursa’daki sosyal yaşantıda huzurun devamlılığı adına önemli bir unsur olduğunu özellikle belirtiyorum.”

Tunakan, “Nasıl ki biz bir olup BALKANTÜRKEVİ’mizi yapmayı başardıysak, birbirimizden ayrılmadıkça 81 milyon bir olup Türkiye için her şeyi başarabiliriz. Bu itibarla, içerisinde bulunduğumuz manevi iklimin işlerimize bereket, ailelerimize huzur ve bütün İslam âlemine hayırlar getirmesini diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

ŞAHİN: BİR EĞİTİM KÖPRÜSÜYÜZ

BALKANTÜRK Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Naci Şahin de şunları söyledi: “Bugün çok heyecanlı ve mutluyum. 400 küsur üyesi ve vakıf yöneticilerimizle birlikte güzel bir birlik ve beraberlik örneği sergiliyoruz. 7 yıl önce Bursa’da hepsi birbirinden değerli arkadaşlarımızla BALKANTÜRKSİAD’ı kurduk ve başkanlığımızdan sonra devam eden projelerin en sonuncusu olan BALKANTÜRKEVİ’mizi hayata geçirdik. Her bir üyemizin bu evimizde tek tek emeği var. 4 yıl önce kurduğumuz BALKANTÜRK Eğitim Vakfı, Balkanlarla Bursa arasındaki eğitim çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyoruz. Balkanlarla Bursa arasında önemli bir eğitim köprüsüyüz. Birçok öğrencimize burs veriyoruz, dolayısıyla bu amaç doğrultusunda sizlerin destekleri bizim için çok önemli. Destek veren üyelerimize teşekkür eder ve devamını beklediğimizi, vermeyenler üyelerimizden de katkı beklediğimizi tekrar ifade etmek isterim. Hepinizin bildiği gibi acı kayıplarınızda ve mutlu günlerinizde BEV Çelenk hizmeti ile sizlerin yanınızdayız. Her bir çelenk öğrencilerimize burs imkânı sağlamaktadır. Siz de çelenk ihtiyaçlarınızı BEV çelenk hizmetine yönlendirirseniz geleceğimizin teminatı ve ülkemizin umudu gençlerimizin eğitim hayatında yol arkadaşı olmuş olursunuz.”

GÖZGEÇ: GÖNÜL COĞRAFYAMIZDA BALKANLAR ÇOK ÖNEMLİ

AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç ise “Ramazan ayı mübarek bir ay. Aynı zamanda muhabbet ayı. Yardımlaşmanın birbirimizi anlamanın doruğa çıktığı bir ay. Bu iftar sofralarında muhabbetle birlik beraberliğimizi artırıyor, kardeşliğimizi pekiştiriyoruz. Ülke sınırlarını aşan gönül coğrafyamızda Balkanların özel bir önemi var. Ben de bir Balkan kızı olarak Balkanların Cumhuriyet’in kurucu unsurları arasında ayrı bir önemi var. Çok farklı kültürleri bir arada barındıran bu kadim medeniyetimizden aldığımız güçle ve millete hizmet anlayışımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

ÖZKAN: BALKANTÜRKSİAD ÇOK BÜYÜDÜ VE GELİŞTİ

CHP Bursa Milletvekili Adayı Yüksel Özkan da şöyle konuştu: “BALKANTÜRKSİAD’ın 41 kurucu üyesinden bir tanesiyim. Onun heyecanını ben bugün tekrardan hissediyorum. Burası benim ailem. BALKANTÜRKSİAD bugün çok büyüdü ve gelişti. Biz bu yolda hep beraber yürüdük. Ben Balkan insanının yaşam biçimini bilen, düşünce biçimini bilen bir kardeşinizim. Farklı zamanlarda bu topraklara göçmüş göçmenler olarak Cumhuriyetimizin korunması ve gelişmesi için katkı veriyorsunuz, her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim.”

“BÜYÜKATAMAN’DAN TEŞEKKÜR VE TEBRİK”

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ise “Bu akşam bu güzide toplantıda bulunmuş olmaktan son derece bahtiyarım. Bu güzel toplantıya ev sahipliği yapan muhterem Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ramazan ayınızı ve yaklaşan Bayramınızı tebrik ediyor, hepinize sevgilerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

BİLGE: BALKANLAR BİR TARAĞIN DİŞLERİ GİBİDİR

İYİ Parti Bursa Milletvekili Adayı Sami Bilge de “Ben de bu ailenin bir ferdi olarak burada olmaktan çok mutluyum. Biz Balkan insanları olarak yaşadığı topluma, ülkeye bir şeyler vermeden huzur bulmuyoruz. Siyaset olsun, sivil toplum kuruluşları olsun hep bir şeyler yapmaya çalıştı Balkan göçmenleri. Ben de onlardan biriyim. Biz bir tarağın dişleri gibi birbirine kenetlenmişiz. Bugün Bura ekonomide bu güce ulaştıysa burada Balkan göçmenlerinin büyük emeği var” diye konuştu.

ALİ KUL’DAN SAMİMİYET VURGUSU

Gecenin konuk konuşmacısı olan Ali Kul ise bu ülkenin bütün dünyanın gıpta ettiği, gözünün diktiği cennet bir vatan olduğunun altını çizdi. Kul, “Dünyanın tüm derdi bizi karıştırmak, bu oyuna gelmeyelim. Bakın ne güzel tüm siyasi partilerimiz bir arada birlik beraberlik içerisindeyiz. Allah bu birliğimizi bozmasın” dedi.

İçten ve samimi olmaya vurgu yapan Kul sözlerini şöyle tamamladı: “Dinde, sevgide ve hoşgörüde samimi olmalıyız. Birbirimizi sevmeliyiz, birbirimize samimi olmalıyız. İş hayatımızda, özel hayatımızda arkadaş ve aile ilişkilerimizde içten ve samimi olmalıyız. Bu en büyük ahlaki erdemdir. Ramazanın getirdiği bu güzellikleri bu atmosferi ramazandan sonra da devam ettirmeliyiz. Ramazanı bir bayramlık elbise gibi kullanmamalıyız.”

25 YENİ ÜYE

Konuşmaların ardından 25 yeni üye BALKANTÜRKSİAD’a katıldı. Yeni üyelerin üyelik plaketleri ve sertifikaları, BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Berat Tunakan, BEV Başkanı Naci Şahin, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Aytuğ Onur, Haysiyet Divanı Başkanı Vehbi Varlık ve Ali Kul tarafından verildi. Gece, hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

ADAYLARDAN BALKANTÜRKSİAD’A YOĞUN İLGİ
ADAYLARDAN BALKANTÜRKSİAD’A YOĞUN İLGİ
ADAYLARDAN BALKANTÜRKSİAD’A YOĞUN İLGİ
ADAYLARDAN BALKANTÜRKSİAD’A YOĞUN İLGİ